ליסינג פרטי

אין מי שלא חולם על קבלת לקבל מפתחות לרכב חדש מהניילונים, רכבים מסוג סקודה, אאודי, קיה, יונדאי, סובארו או אחר, להיכנס, להתניע ביתר קלות ולצאת לדרך כשמותירים רושם לא קטן כשמצוידים ברכב מרשים ומושלם. חלום זה אינו ריאלי ובלתי מושג עבור לא מעט, שמתקשים לעמוד בסכומים הגבוהים הכרוכים ברכישת רכב חדש ולא יד שנייה.

באמצעות ליסינג פרטי, ענף שהתפתח משמעותית בשנים האחרונות, לקוחות פרטיים יכולים להגשים את החלום ביתר קלות באמצעות פריסת תשלומים נוחים המאפשרים לשדרג את הרכב מבלי לאבד את הכיס.

כל הנדרש הוא לפנות לחברת ליסינג פרטי, לבחון את גובה הסכום ההתחלתי שמתאפשר, את משך פריסת התשלומים, את שיעור ההצמדות והריביות הכרוכות בהלוואה, התשלום הנדרש בסיום התקופה על מנת לרכוש בפועל את הרכב ואת חבילת ההטבות שמצטרפת לכל העסקה.

מה עומד מאחורי שיטת הליסינג הפרטי

שיטת הליסינג הפרטי מאפשרת לשפר את איכות החיים באמצעות הלוואה למימון רכב חדש בתנאי החזר נוחים והגיוניים. כמובן שמאחר ומדובר בהלוואה למספר שנים, חשוב לבחון היטב את כל הפרמטרים הנדרשים טרום קבלת ההחלטה הסופית. יש לקחת בחשבון כי ככל שסכום המקדמה עבור הרכב יהיה גבוה יותר, כן התשלומים החודשיים יהיו נמוכים יותר.

בשלב הראשון בעסקת הליסינג יש צורך לשלם מקדמה בסכום העומד במרבית המקרים על בין 20-50 אחוז משווי הרכב הנבחר. הרכב מגיע כשהוא כבר עבר את הטיפולים הנדרשים ההתחלתיים ומוכן לנסיעה. כל לקוח בוחר בתקופת השכרה המתאימה ביותר, כאשר זו משליכה על סכום התשלום החודשי.

בסיום תקופת ההשכרה, העומדת על בין שנתיים ועד חמש שנים במרבית המקרים, קיימת אפשרות בפני הלקוח לרכוש את הרכב ולהעבירו תחת בעלותו הפרטית באמצעות תשלום יתרת הסכום הנדרש לרכישה, כפי שנקבע בתחילת העסקה. כשבאים להשוות הצעות ממספר חברות ליסינג, חשוב לבצע השוואה בין הצעות הניתנות לגבי אותו סוג רכב, כלומר הצעות הניתנות על סמך אותם הנתונים בדיוק מאחר ואחרת אין ממש בסיס להשוואה.

מה יש לקחת בחשבון בעסקת ליסינג פרטי

כשבוחרים ללכת על עסקת ליסינג פרטי כדי להגשים את החלום לרכב חדש, כדאי לקחת בחשבון מספר פרמטרים. לעומת ליסינג תפעולי, המקובל בקרב המגזר העסקי וכולל גם את הביטוחים על הרכב, הטיפולים, התיקונים ואפילו דלקן, בליסינג פרטי, במרבית המקרים, האחריות על כל אלה היא בידי הלקוח עצמו.

כך שאם לקוחות פרטיים העוסקים במשולחי יד שאינם כאלה שנהנים במרבית המקרים מהטבות של רכב חברה (כמו למשל עורכי דין, שמאים, מנהלי חשבונות ואחרים) ירצו ליהנות מהטבות ותוספות מסוג אלה, הם יידרשו להוסיף בנפרד שירותים מהסוג.

ואכן, ישנן עסקאות ליסינג פרטיות הכוללות פוליסות ביטוח הכוללות שירותים נדרשים כמו הנחות בדלק או אפילו דלקן, טיפולים ותיקונים (כאשר מכיוון שמדובר ברכב חדש, האחריות לתיקון וטיפול בתקלות חריגות הן בידי היצרן).

שנית, מאחר והבעלות על הרכב במשך תקופת ההשכרה היא של חברת הליסינג, במידה והלקוח בוחר לרכוש את הרכב בסיום התקופה, יהיה מדובר בבעלות שנייה, דבר המשפיע על ערך הרכב וגורם לירידת הערך מאחר שמוגדר כיד שנייה.

שלישית, כשמתלבטים לגבי האם עסקת הליסינג אכן משתלמת, יש לקחת בחשבון את כל הנתונים אל מול הנתונים במקרה של הלוואה בנקאית או חוץ בנקאית אחרת. כשמדובר בהלוואה חוץ בנקאית כדוגמת שיטת המימון של הרכב בשיטת הליסינג, אין מדובר בהלוואה המשפיעה בדרך שהיא על גובה האשראי הבנקאי – יתרון משמעותי לטובת שיטת הליסינג.